Gdzie najlepiej sprawdzają się roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe stosuje się przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy konieczne jest zastąpienie ludzi w pracy na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych. Po drugie, kiedy zadania postawione przed pracownikami przewyższają ich możliwości jeśli chodzi o szybkość, wydajność i precyzję. Dzięki robotyzacji, możliwa jest optymalizacja zatrudnienia i przesunięcie pracowników do zadań, w których sprawdzą i poczują się lepiej – mniej obciążających fizycznie, ale wymagających inwencji i podejmowania decyzji na podstawie wiedzy i doświadczenia.

Kilka podstawowych zastosowań robota przemysłowego:
● Obsługa maszyn (załadunek/rozładunek) – prasy, obrabiarki i centra obróbkowe, wtryskarki i inne;
● Paletyzacja różnego rodzaju elementów – np. kartonów i różnorodnych opakowań, butelek, worków czy gotowych detali;
● Zrobotyzowane spawanie – najnowsze technologie pozwalają spawać elementy wykonane z różnych materiałów, z niespotykaną dotychczas dokładnością. Co ważne, coraz więcej metod pozwala osiągać optymalne efekty tylko i wyłącznie przy zastosowaniu robota przemysłowego – przykładem może być technologia CMT, która umożliwia robotom spawanie blach o grubości od 0.3mm, z prędkością spawania dochodzącą do 2m/s.
● Obróbka drewna, metalu i tworzyw sztucznych – robot może manipulować detalem wokół narzędzia lub, po zamocowaniu narzędzia na ramieniu, sam obrabiać nieruchomy detal. Najczęstsze zastosowania robotów do obróbki to szlifowanie, polerowanie, gratowanie, frezowanie, wiercenie i nawiercanie.
● Nanoszenie klejów i uszczelnień – idealnie powtarzalne nanoszenie mas uszczelniających albo klejów na detale zapewnia minimalizację braków i wysoką jakość detali;
● Lakierowanie i malowanie – odsunięcie człowieka od pracy w szkodliwych warunkach i jednoczesne podniesienie jakości malowania, a także możliwe oszczędności materiałów. W przypadku farb i lakierów łatwopalnych, konieczne jest jednak zastosowanie robota dedykowanego do pracy w wybuchowych oparach – takie roboty charakteryzują się szeregiem zabezpieczeń, szczególnie pod względem iskrobezpieczeństwa i szczelności korpusu ramienia.

Zauważ, że to tylko typowe i najczęściej spotykane zastosowania robota przemysłowego. Robotyzacji podlega jednak wiele innych, mniej standardowych procesów produkcyjnych, których problemy mieszczą się w zakresie określonym na początku – monotonia i uciążliwość dla człowieka, oraz wymagania względem dokładności i powtarzalności produkcji.

Dzisiejszy rynek stawia przed firmami produkcyjnymi wysokie wymagania. Chcąc zwiększyć efektywność firmy i jej konkurencyjność pamiętaj, że modernizacja jest procesem ciągłym. Mądre inwestowanie zawsze się opłaca, a robotyzacja niewątpliwie jest obszarem, na który warto postawić.

Powiązane wpisy

Co to są manipulatory przemysłowe?

Transport bliski w zakładach produkcyjnych wymaga przenoszenia różnych – nierzadko bardzo ciężkich lub niewygodnych do noszenia ze względu na gabaryty, niewygodny uchwyt lub wręcz nie można dotykać ładunków ze względów na technologię produkcji – ładunków. Osoby...

Czym kierować się wybierając biuro konstrukcyjne?

Przemyślany wybór biura konstrukcyjnego jest niezwykle istotny z punktu widzenia klienta/kupującego. Tylko specjaliści będą bowiem w stanie przygotować projekt „szyty na miarę”, dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta/kupującego. Nie warto więc w tym przypadku...