Co to są manipulatory przemysłowe?

Transport bliski w zakładach produkcyjnych wymaga przenoszenia różnych – nierzadko bardzo ciężkich lub niewygodnych do noszenia ze względu na gabaryty, niewygodny uchwyt lub wręcz nie można dotykać ładunków ze względów na technologię produkcji – ładunków. Osoby zatrudnione w zakładzie, wedle przepisów BHP, mogą przenosić ładunki o masie nieprzekraczającej 30 kg w przypadku zatrudnienia stałego lub do 50 kg w przypadku pracy dorywczej. Tego typu ładunki nie mogą być przenoszone na dalsze odległości niż 25 m i na wysokość nie większą niż 4 m.

By odciążyć pracowników, umożliwić bardziej elastyczny transport i operowanie cięższymi ładunkami, a także usprawnić pracę w zakładzie, stosowane są m.in.: podnośniki, żurawie, suwnice i manipulatory przemysłowe. Spośród tych wszystkich dźwignic wyróżniamy ergonomiczne manipulatory przemysłowe, których użycie znacząco poprawia efektywność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

Mechaniczna konstrukcja manipulatorów jest zintegrowana z różnymi systemami równoważenia wagi przenoszonego ładunku. Jest to narzędzie wspierające operatora, który steruje manipulatorem bezpośrednio, wykorzystując do sterowania siłę własnych mięśni.

Manipulatory przemysłowe zostały zaprojektowane do płynnego oraz precyzyjnego podnoszenia, przenoszenia i manipulowania (obracania, czy pozycjonowania) ładunków w obrębie ograniczonego stanowiska pracy. Zasada działania manipulatorów polega na zwielokrotnianiu siły użytej przez operatora. Urządzenia tego typu odznaczają się udźwigiem od kilku do ponad tysiąca kilogramów.

Istnieje wiele rodzajów klasyfikacji manipulatorów przemysłowych, spośród których jedną z najważniejszych jest ich rodzaj zasilania. Pod tym względem wyróżnia się manipulatory elektroniczne oraz pneumatyczne.

Konstrukcyjnie możemy wyodrębnić dwie sekcje manipulatorów. Podzielone są one na chwytak odpowiadający za chwytanie i manipulowanie ładunkiem oraz na elementy konstrukcyjne umożliwiające transport uchwyconego ładunku w obrębie ograniczonego stanowiska ramienia manipulatora. Do chwytania i transportowania przedmiotów manipulatory wykorzystują zwykle siłowniki pneumatyczne, silniki elektryczne i układy hydrauliczne.

Układy podnoszące ładunek mogą być wykonane na bazie sztywnego układu ramion lub podwieszone na linkach. Manipulatory montowane są do posadzek lub płyt bazowych na tzw. kolumnach, mogą być podwieszane na wózkach jezdnych, suwnicach, a także przytwierdzone na stałe do sufitu lub konstrukcji. Zależnie od budowy manipulatora, wykorzystywane są one głównie w pracach montażowych i przy obracaniu lub pozycjonowaniu ładunków w przestrzeni.

Manipulatory doskonale sprawdzają się do odciążania pracowników w trudnych i wyczerpujących fizycznie pracach powtarzalnych i ciągłych, redukując zmęczenie czynnika ludzkiego i ryzyko występowania schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego, a tym samym poprawiając bezpieczeństwo pracy w zakładzie przemysłowym.

Powiązane wpisy

Czym kierować się wybierając biuro konstrukcyjne?

Przemyślany wybór biura konstrukcyjnego jest niezwykle istotny z punktu widzenia klienta/kupującego. Tylko specjaliści będą bowiem w stanie przygotować projekt „szyty na miarę”, dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta/kupującego. Nie warto więc w tym przypadku...

Gdzie najlepiej sprawdzają się roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe stosuje się przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy konieczne jest zastąpienie ludzi w pracy na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych. Po drugie, kiedy zadania postawione przed pracownikami przewyższają ich możliwości jeśli...